Au fost inaugurate primele zboruri Cluj Napoca – Zurich cu Swiss International Air Lines

Începând din 28 martie 2024 pe Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj Napoca au fost inaugurate primele zboruri Cluj Napoca – Zurich oferite de către compania aeriană elvețiană SWISS International Airlines.

Zborurile dintre Cluj Napoca și Zurich sunt planificate a fi operate cu o frecvență de trei zboruri săptămânale, în zilele de luni, joi și duminică.

Orarul a fost adaptat astfel încât zborul să ofere și zboruri de conexiune spre destinaţii intercontinentale, precum:

  • în fiecare luni şi duminică, de la Cluj – Zurich şi de acolo mai departe, spre: New York (Aeroportul Newark), Boston, São Paulo şi Bangkok;
  • în fiecare joi, de la Cluj – Zurich şi de acolo mai departe, spre: New York (Aeroportul JFK), Miami, Dubai, Montreal, Boston, Shanghai, Chicago, San Francisco şi Los Angeles.

Astfel, programul de operare al zborurilor este:

  • în zilele de luni și duminică: CLJ 15:25 – ZRH 16:35, respectiv ZRH 11:40 – CLJ 14:40
  • în zilele de joi: CLJ 10:30 – ZRH 11:40, respectiv ZRH 06:55 – CLJ 09:55

Toate orele sunt cele locale.

Durata zborurilor între Cluj și Zurich este de aproximativ două ore.

Zborurile sunt planificate conform sistemelor de rezervări a fi operate cu un mix de avioane Airbus A220 (joi) și Embraer 190 (luni, duminică).
Aceste zboruri au fost anunțate a fi inaugurate încă din luna septembrie a anului trecut.

Citește și  Aterizare de urgență la Graz (Austria) pentru un zbor Swiss de la București spre Zurich